Kuidas mõjutavad robotid tänapäeval meie elu?

Paljudele meist on robotid ilmselt tuttavad filmidest või telesaadetest. Ulmevaldkonnas leidub neid alates Terminaatori tüüpi robotitest, mis on tapamasinad keda ei ole võimalik inimestest eristada, kuni võrdlemisi armsa R2-D2-ni filmisarjast „Tähtede Sõda“. Kuid robotite reaalsus ei tundu alati samavõrd põnev. Õhtused uudised näitavad sageli autotehastes töötavaid roboteid – suuri robotkäsi, mis komponente kokku keevitades sädemeid pilluvad.

Tegelikult kasutatakse paljudes erinevates tööstusharudes juba hulgaliselt roboteid, mis meid igapäevaselt aitavad. Tootmine on üks valdkondadest, kus automaatika mängib tähtsat rolli. Masinad ei vaja puhkepause ja on võimelised sooritama täpselt korduvaid toiminguid, mis on inimeste jaoks tüütud. Lisaks ei saasta masinad suure tõenäosusega töödeldavaid materjale. See on eriti oluline toiduaine- ja farmaatsiatööstuses.

Sellised tööstuslikud robotid eksisteerivad mitmel kujul. Robotkätel ehk liigendrobotitel võib olla koguni kümme pöörlevat liigendit, mis võimaldavad keerukaid liigutusi toimingute tegemiseks töödeldavate objektide sees ja ümber. Robotkäed on tavaliselt universaalsed ning nende randmete külge on võimalik paigaldada rohkelt erinevaid töövahendeid, mille hulka kuuluvad keevitusseadmed, haaratsid objektide haaramiseks ja teisaldamiseks ning isegi pihustid pindade värvimiseks ja katmiseks.

Meditsiinivaldkonnas katsetatakse, kuidas robotid saavad kirurge aidata ja teatud tüüpi operatsioonide puhul neid isegi asendada. CyberKnife on kiirituskirurgia robootikasüsteem, mida kasutatakse hea- ja pahaloomuliste kasvajate raviks. See hõlmab liigendkäe külge kinnitatud väikest lineaarset osakestekiirendit. Positsioneerida aitab röntgenkaamera. Eesmärk on tagada vajalikes kohtades täpsel määral kiiritusravi ning robotkäsi võimaldab manustada doosi keha mis tahes punkti.

Haiglad hakkavad katsetama ka roboteid, mis tegelevad ravimite jaotamisega patsientidele. See tagab vähem eksimusi ja kiirema jaotamise ning vähendab ristsaastumise juhtumeid. Katseid tehakse ka puhastusrobotitega haiglaosakondade ja palatite desinfitseerimisel. Sellest on eriti huvitatud nakkushaigustega tegelevad valdkonnad. Kemikaalide asemel kasutavad puhastusrobotid ultraviolettkiirgust, mis võimaldab puhastada kogu ruumi vaid mõne minutiga.

Suurbritannia linnas Milton Keynes’is katsetatakse transpordirobotitega toidu ja pakkide kohaletoimetamist. Kuuerattalised autonoomselt juhitavad sõidukid (AGV) suudavad transportida kuni 10 kg koormat ning hõlmavad erinevaid andureid, radarit ja GPS-i, mis aitavad neil turvaliselt sihtpunkti jõuda. Ettevõtte Starship Robots arendatud sõidukid suutsid alistada Suurbritannia lumise ilma ja toimetada toidutellimused edukalt kohale, kui ettevõtte tellimusi täitvad autojuhid istusid samal ajal liiklusummikus. Kohalejõudmisel saadetakse kliendile SMS-iga PIN-kood, mis võimaldab tal sõidukist tellitud kauba kätte saada.

Äärmuslikes olukordades on robotid abiks ka meie päästeteenistusele ja sõjaväele. Selliseid seadmeid nagu Dragon Runner, kahe roomikuga suurepäraselt manööverdatav robot, saab kasutada lõhkekehade ja muude kahtlaste esemete uurimiseks. Sellel on kaamera ja tööriistad, mis annavad ohuolukorrast ülevaate, võimaldavad lõigata juhtmeid ja isegi paigaldada väikseid laenguid seadmete kahjutustamiseks. Forth Engineering esitles hiljuti hüdraulilist ämblikusarnast robotit, mis on loodud kasutamiseks tuumajaamades, nagu näiteks Sellafield. Need robotid saavad siseneda keskkonda, kuhu inimestel ei ole võimalik minna, ning teha keerukaid eemaldustöid ja sooritada komponentide kasutuselt kõrvaldamist.

Neile, kes soovivad ise võimalikkuse piire kompida, on saadaval palju erinevaid robootikakomplekte. Populaarse Arduino keskkonna ja tööriistade baasil loodud Tinkerkiti Braccio robotkäsi on haaratsiga liigendkäsi. Selle kuus servomootorit ühenduvad Arduinoga ühilduva varjestusega, võimaldades lihtsat arendamist.

Kui soovite robootika kohta lähemalt uurida, laadige alla Elfa Distreleci „Robootika ja automaatika juhend“. Või kui soovite eksperimenteerida enda robotiga, otsige Elfa Distreleci veebisaidil sõna „robot“.